Simülasyon


 
3 Eksenli dönü ölçer ve üç eksenli manyetik yön ölçerlerin uçuş öncesinde düzgün çalışıp çalışmadığını görmek ve ilgili algılayıcıların kalibrasyonlarını hızlı bir şekilde sağlamak için C /C++ ve Java tabanlı olarak geliştirilmiş olan algılayıcı arayüz test modülü; test altyapısı çalışmaları kapsamında geliştirilmiştir.

Yunuslama/Eğim (ing. pitch), yuvarlanma/dönüş / (ing. roll/bank) ve yalpalama/sapma (ing. yaw/azimuth) açılarının hem gerçek zamanlı anlık değerleri hem de görsel olarak hava platformu göstergelerindeki anlık değerleri gösterge ara yüzü üzerinden gerçek zamanlı olarak takip edilebilmektedir.

Pusula (ing. Compass) ile dünya kuzeyine göre yön tayini yapılabilmekte ve hava platformlarının konum hesaplamaları bu bilgilere göre anlık olarak incelene bilmektedir.

Sistem üzerine ihtiyaca yönelik diğer göstergeler ve uçuş parametreleri eklenebilmektedir. Platformlar uçuş öncesinde ve sırasında bu döngüde donanım simülasyonları ile doğrulana bilmekte ve işlevsel veri takipleri yapılabilmektedir.

gercek_zamanli_algilayici_gosterge